Dostępny w delikatesach koper włoski (zwany także fenkułem) kusi nas swoją orientalnością, często jednak nie wiemy, jak go przyrządzić. Poniżej kilka propozycji, a także opis właściwości tego, coraz popularniejszego w Polsce, warzywa.
Fenkuł różni się od kopru tradycyjnego przede wszystkim łagodniejszym, słodszym smakiem. Co ważne – podczas uprawy warto umieszczać go z dala od kopru, wtedy jego aromat jest zdecydowanie delikatniejszy. W kopru włoskim zastosowanie mają przede wszystkim liście, używane w sosach. Nasiona, wielbione przez Anglików, lądują w potrawach rybnych, natomiast cebulka o charakterystycznym, słodkawym i anyżowym smaku może być stosowana zarówno w formie surowej, jak i smażonej, czy duszonej. Koper włoski to przyprawa, dodawana zarówno do potraw wytrawnych, jak i słodkich. Jest również częścią przypraw chińskich.
Fenkuł ma właściwości wiatropędne i oczyszczające. Herbata z suszonego kopru włoskiego jest zalecana na wzdęcia, a także kolki dziecięce. Odkryto również działanie przeciwbakteryjne, przeciwgorączkowe, a także pobudzające laktację.