• wt.. mar 5th, 2024

Kilka faktów o nadciśnieniu

ByRedaktor wyf.pl

maj 25, 2019

Nadciśnienie tętnicze dotyka coraz większą grupę osób. Obecnie jest to jedna z chorób uznawanych za choroby cywilizacyjne. Aby mimo nadciśnienia długo cieszyć się życiem, należy odpowiednio o siebie dbać i pamiętać o kilku zasadach.
Ruch
Osoby, u których stwierdzono nadciśnienie, nie mogą rezygnować z aktywności fizycznej. Należy jednak dobrze dobrać jej rodzaj. Niewskazane są aktywności mocno forsujące, które mogą szybko i mocno podnosić już i tak wysokie ciśnienie krwi. Idealne dla osób z nadciśnieniem są wizyty na basenie, a także nordic walking, który uaktywnia wszystkie grupy mięśniowe. Nawet zwykły spacer pomoże w walce z tą przypadłością. Warunek jest jednak jeden – aktywność fizyczna musi być podejmowana regularne.
Ogranicz sól
Sól, którą tak chętnie dodajemy do w zasadzie wszystkich potraw, ma tendencję do podnoszenia ciśnienia krwi. Dlatego tak ważne jest, aby ograniczyć jej zużycie. Nie oznacza to jednak, że potrawy muszą być pozbawione smaku. Zamiast soli można bowiem użyć ziół, które również doskonale poprawią ich smak.