• pt.. cze 14th, 2024

Laktoza może szkodzić

ByRedaktor wyf.pl

kw. 17, 2019

Czy po wypiciu kawy twój metabolizm przyspiesza, czy wszystkie produkty mleczne sprawiają, że boli cię brzuch, po sosie na śmietanie nie czujesz się dobrze, a prawdziwe lody też źle wpływają na twój organizm? Może to oznaczać, że podobnie jak większość ludzi na całym świecie nie przyswajasz laktozy. Wydaje Ci się, że to niemożliwe, bo od dziecka jesz dużo nabiału i nie miałeś objawów. Okazuje się, że wiele osób przeżyło to samo.
Do pewnego wieku nasz organizm radzi sobie z laktozą, w wieku dojrzewania nie mamy problemów z jej trawieniem, ale z czasem tracimy tę zdolność. Niektórzy już od dziecka nie trawią laktozy, ale zdecydowana większość problem ten rozpoznaje dopiero, gdy dorasta.
Oczywiście dla wielu całkowite odstawienie laktozy jest wręcz niemożliwe, gdyż mleko, jogurty, czy inne produkty zawierające ten składnik stanowią ogromną część naszej codziennej diety, ale na rynku dostępne są tez produkty mleczne bez laktozy. Do tego dochodzi jeszcze kwestia tego, żebyśmy ograniczyli wszelkie produkty mleczne, jakie spożywamy. Nie musimy od razu odstawiać jogurtów, czy sosów ze śmietany, ale w miarę możliwości ograniczmy ich spożycie do minimum.