Cukier – wokół słodkiego składnika narastają różne mity. Jedni twierdzą, że cukier jest nam potrzebny, aby organizm prawidłowo funkcjonował. Inni – że warto go ograniczać do minimum. Spróbujmy usystematyzować wiedzę na temat białego proszku, którego obecność w buraku naukowo udokumentowano w XVI wieku naszej ery.
Nasz organizm potrzebuje cukru – to prawda, jednak nie w formie słodziku, czy słodyczy, a glukozy, obecnej w wielu naturalnych, nieprzetworzonych produktach np. owocach, makaronie, ryżu, warzywach. Odpowiednie zbilansowanie składników w codziennym jadłospisie pozwoli nam całkowicie zrezygnować z prostego cukru na rzecz zdrowych pokarmów, a dostarczymy go również odpowiednią ilość.
Nadmiar cukru w diecie posiada udowodniony szkodliwy wpływ na cały organizm. Jego konsekwencją jest próchnica, szczególnie aktywna u najmłodszych miłośników słodkości, problemy z żołądkiem, choroby trzustki, zakwaszenie organizmu, a nawet zawał serca. Dostarczane do krwioobiegu duże ilości cukru zaburzają jego gospodarkę kwasowo-zasadową, wyjaławiają z witamin. Wniosek jest prosty – jedzmy zdrowo, unikajmy słodyczy, a glukoza w zupełności wystarczy na nasze codzienne potrzeby.