• czw.. lis 30th, 2023

Ważne badania krwi

ByRedaktor wyf.pl

lut 5, 2019

Każdy z nas powinien czasami wykonać analizę krwi. Nie tyczy się to tylko osób, które na coś chorują. Podstawowe badania przynajmniej raz w roku powinni wykonać wszyscy niezależnie od stanu zdrowia.
Morfologia
Najbardziej podstawowe badanie, które dostarcza naprawdę dużo informacji na temat stanu naszego zdrowia. Morfologia pozwala na wykrycie między innymi anemii oraz białaczki, która potencjalnie jest śmiertelną chorobą. Krew do tego badania zawsze pobierana jest rano. Pacjent musi być na czczo. Od ostatniego posiłku nie powinno upłynąć mniej jak osiem godzin. Tylko wtedy mamy pewność, że badanie jest wiarygodne. Chcąc ułatwić pobranie krwi, warto na około godzinę przed badaniem wypić szklankę czystej wody.
Wynik tego badania to informacja, czy w organizmie toczy się jakiś stan zapalny. Jeżeli wynik jest za wysoki, lekarz dostaje jasny sygnał, że należy zacząć intensywnie szukać. To badanie również wykonywane musi być na czczo. Generalnie zasady przygotowania się do niego są takie same, jak w przypadku morfologii. Warto pamiętać, że panie nie powinny wykonywać OB w czasie trwania miesiączki. Może to bowiem fałszować wyniki i sztucznie podwyższać wartość OB.