• czw.. lis 30th, 2023

Wzdęcia – jak sobie z nimi poradzić?

ByRedaktor wyf.pl

kw. 22, 2019

Wzdęcie to syndrom, który zna każdy z nas. Imieniny, przejedzenie, brak ruchu, mocno pikantne, tłuste potrawy – to wszystko sprawia, że nasz układ pokarmowy nie do końca radzi sobie ze zgromadzonymi, w drodze procesów bakteryjnych w jelitach, gazami. Wzdęcia objawiają się uczuciem pełności, napięcia brzucha, bolesnymi skurczami, a także kłopotliwymi odgłosami i gazami. Czy istnieją naturalne i skuteczne sposoby na tą dolegliwość?
Pierwszym, bardzo prostym sposobem na wzdęcie jest wypijanie dużej ilości wody, która sprzyja detoksykacji jelit i ich prawidłowemu działaniu. Zamiast czystej wody, możesz zaparzyć ziołową herbatę. Z nadmiarem gazów doskonale poradzi sobie koper włoski, mięta oraz dodatek imbiru.
Czując nadchodzące wzdęcie – warto się ruszyć. Czasem nawet kilka podskoków, krótki spacer lub kilkuminutowa gimnastyka poruszy jelita i pozwoli usunąć zgromadzone gazy. Osoby borykające się z problemem wzdęć nie powinny jeść rzadko i obficie, a także łączyć węglowodany z mięsem. Wzmaga to procesy bakteryjne i utrudnia detoksykację, natomiast odpowiednia ilość błonnika w warzywach pomoże unormować perystaltykę.