• wt.. mar 5th, 2024

Sadzimy warzywa na balkonie

ByRedaktor wyf.pl

sie 2, 2019

Wielu z nas marzy o ogródku warzywnym, ograniczeniem jest jednak mieszkanie w bloku. Czy na pewno? Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika – jak założyć ogródek na balkonie?
Na wstępie warto zauważyć, że nie każdy gatunek warzywa nadaje się do uprawy w donicach. Na balkon polecamy przede wszystkim cebulę, pomidory, rzodkiewki, a także zieleninę – pietruszkę, koperek, sałatę, szczypiorek. Cierpliwym hodowcom polecamy zioła – bazylię, oregano, tymianek, szałwię. Przy ich początkowym wzroście niezbędne będą warunki szklarniowe. W sklepach ogrodniczych można zakupić wygodne, niewielkie regały z przykryciem foliowym lub szklanymi drzwiczkami, które z powodzeniem sprawdzą się jako mobilna, balkonowa szklarnia.
Ziemia do warzyw na balkonie musi być bogata w związku mineralne i nawóz. Warto zatem zainwestować w dobrej jakości podłoże, dedykowane do hodowli warzyw. Drogę do zdrowych warzyw możemy rozpocząć przez nasiona (wtedy ich czas jest dłuższy) lub gotowe rozsady. Donice powinny być głębokie, natomiast na dnie umieszczamy warstwę drenażową – kamyczki, keramzyt lub potłuczoną ceramikę.